Pyykkietikka No 2 rauhoittava - laventeli & piparminttu, Sees
8,95 € 6,27 €
500ml
Varasto loppu
Lisätietoja
Korkealaatuinen, luonnollisista raaka-aineista käsin valmistettu pyykinhuuhteluaine kirjo- ja valkopyykille. Ei sisällä keinotekoisia hajusteita, väriaineita tai säilöntäaineita. Kotimainen, biohajoava ja vegaaninen. Pyykkietikan pohjana on luomulaatuinen suomalainen väkiviinaetikka, johon ei ole lisätty vettä. Erittäin riittoisa.
Miksi käyttää pyykkietikkaa?
- Neutraloi epämiellyttävät hajut, eikä peitä niitä alleen, kuten perinteinen huuhteluaine.
- Luonnollinen vaihtoehto korvaamaan keinotekoisen ja kemikaaleja sisältävän huuhteluaineen.
- Ympäristöystävällinen. Ei kuormita luontoa, biohajoava ja vegaaninen.
- Pehmentää pyykin ja poistaa sähköisyyden.
- Pyykkietikalla saa pois pahat hajut, kuten tupakka, home, tunkkaisuus, hiki ja rasva.
- Ei tuki tekstiilin kuituja vaan sulkee ne – pyyhkeet pysyvät imukykyisinä ja vaatteiden värit säilyvät. Pidentää vaatteiden käyttöikää.
- Puhdistaa pesukoneen pyykinpesun yhteydessä ja raikastaa pyykkikoneen pesuainejäämistä.
Pyykkietikan annostelu:
Normaali pyykinpesu: Ravista ennen jokaista käyttökertaa. Annostele huuhteluaineen asemesta 2–3 korkillista suoraan pesukoneen huuhteluainelokeroon.
Urheiluvaatteet ja pinttyneet hajut: Sekoita 1 dl pyykkietikkaa 5 litraan vettä. Liota tekstiiliä 15-30 minuuttia ja puristele pois valuva vesi. Älä huuhtele, vaan pese tekstiili pesukoneessa normaalisti.